A jóga gyakorlást megelőző 2 órában már ne egyél semmit!
Ne gyakorolj éhgyomorra, mert könnyen rosszul lehetsz!
Lássuk be, van itt némi ellentmondás...
A jóga gyakorlást megelőző 2 órában már ne egyél semmit!
Ne gyakorolj éhgyomorra, mert könnyen rosszul lehetsz!
Lássuk be, van itt némi ellentmondás...
Van néhány kérdés, ami minden futót foglalkoztat, és mégsem az edzésről szól. Például, hogy mit egyen futás előtt-után, hogyan töltse fel a szervezetét egy hosszabb verseny előtt, és hány napot szánjon erre. Rossz hírem van: ha valóban csúcsteljesítményt szeretnél elérni a kitűzött versenyen, legalább annyi energiát kell fordítanod az életmódodra, mint a futásra. Ezt 2 napból nem úszod meg...
Túlzásba vitt edzés mellett kevésbé hatékony a fejlődés. Ezt már mindenki tapasztalta. De az kevésbé ismert tény, hogy a túledzettség egészségügyi problémákhoz is vezethet. A Runner’s World legutóbbi számában olvastam egy nagyszerű szakértői cikket erről, ahol a témát edzés élettani szempontból részletesen körbejárták. A túledzettség „gyógyításában” fontos szerepe van az alvásnak is. Az alábbiakban összeszedtem mi okozhat alvászavart, és hogy milyen előkészületek szükségesek a pihentető alváshoz.
Egy kedves barátnőm édesapjától kaptam még nagyon régen egy almás pite receptet, linzer tésztával. Kicsit átalakítottam, hogy kevesebb szénhidrát legyen benne, az is főként lassan felszívódó, elkerültem a cukrot, és mivel zab és mandula liszttel készült, így gluténmentessé is tettem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy sokkal nehezebb így a tésztával bánni, mint a finom búzalisztes változatban. Találékonynak kell lenni.
Runner's World Magyarország - szakértői kérdés
Írta: MacPherson Éva Táplálkozás 2016. november 22.
Neked is ismerős a szénhidrát-para? Enni vagy nem enni? – ez persze nem kérdés, hiszen energiát a szervezetünk a mozgáshoz, és minden máshoz is elsősorban a szénhidrátokból nyer. Dilemmára az adhat okot, hogy a helytelen mennyiségben és minőségben bevitt szénhidrát túlzottan megemeli az inzulinszintet, ezáltal a zsírpárnák gyarapodását támogatja…. Khm vagyis elhízol!
Runner's World Magyarország - Szakértői kérdés
Írta: MacPherson Éva, Táplálkozás 2017. július 12.
Hogyan egyél, hogy nőjön a teljesítményed? Miért nem fogysz, pedig sokatsz futsz? Hogyan kell hatékonyan feltölteni a glikogénraktárakat, különösen akkor, ha terepen vagy ultrát futsz? Hogyan változzon az életmódod, hogy nőjön a teljesítményed? - előadást tartok futóknak táplálkozásról.
Runner's World Magyarország - Szakértői kérdés
Írta: MacPherson Éva Táplálkozás 2018. április 25.
Olvasónk nehezen tud megszabadulni a fölös kilóitól, ugyanakkor a gyakori versenyek miatt a szénhidrátbevitelre is fokozottan oda kell figyelnie. A következő kérdéssel fordult szakértőnkhöz, MacPherson Évához:
Ízletes gluténmentes kenyeret kerestem, lassan felszívódó szénhidráttal, mérsékelt szénhidrát tartalommal, változatos kivitelben. Kitételként szerepelt még az is, hogy gyorsan elkészíthető legyen. Bár a recept megalkotásának érdeme nem az enyém, apróbb változtatásokkal azért a saját izlésmre szabtam.
A festett tojás számunkra ma már leginkább csak szép húsvéti dekoráció, pedig a tojásdíszítés hagyománya egészen az ókorig nyúlik vissza, és a kereszténység elterjedése után is fennmaradt. A tojásokat vörösre és aranyszínűre festették, vallási szimbólumokkal díszítették, és jelentését összekapcsolták később a kereszténység húsvéti ünnepkörével. A hagyományoknak megfelelően húsvétkor sok tojást fogyasztunk, így érdemes egy kicsit utánanézni a tojás táplálkozási jelentőségének. Semmi koleszterin fenyegetés - csak könnyedén, ünnepi hangulatban!
Testünk sejtjeit, szerveit, izmait a helyes működés érdekében megfelelően kell táplálnunk. Az éltető oxigén és a táplálék hatékony áramlásához és felvételéhez „tiszta környezetre” van szükségük. Tavasszal különösen fontos, hogy a téli időszakban felgyülemlett salakanyagoktól megszabadítsuk a szervezetünket, lehetővé téve az energia szabad áramlását. Ajánlott azonban minden évszakváltáskor megismételnünk ezt a méregtelenítést, alkalmanként a kúra ajánlott időtartama 3-9 hét.
Ebben a sütiben mégsem az a lényeg, hogy cukor-, és gluténmentes. Nekem legalább annyira fontos, hogy kizárólag természetes, minőségi alapanyagok felhasználásával értem el, hogy szeletenként 6 gramm szénhidrátot tartalmaz. És semmi „műanyag“. A recept végén pedig leírtam, hogy miért jó inulinnal és steviával édesíteni.
Bár mindkét kifejezés táplálkozással kapcsolatos problémát jelez, és a tünetek is lehetnek hasonlóak, az ételallergia és az ételintolerancia mégis eltérő fogalmakat takar. Míg az első az immunrendszer betegsége, addig a második az emésztőszervrendszer tökéletlen működésére utal.
A pajzsmirigy alulműködés gyakori betegség, mégis kevesen tudnak érintettségükről. Megváltozik a testformád, hullámzik a kedélyállapotod, csökken a szellemi teljesítőképességed, és nem érted miért vagy állandóan fáradt. Legtöbbször azért nem foglalkozik senki (beleértve pácienst és orvost is) ezekkel a tünetekkel, mert túl általánosak. 9 éve élek kezelt pajzsmirigy alulműködéssel. Az alábbiakban összegyűjtöttem amit feltétlenül tudnod kell a pajzsmirigy alulműködésről, annak tüneteiről, a kezelés módjáról, különös tekintettel a természetes, életmódbeli kiegészítő lehetőségekre.
Kellett egy kis idő, hogy leülepedjenek bennem a gondolatok, és mégis csak utat törjön magának a mélyben elbúvó elégedettség-érzés. Mert megdolgoztam érte. Végül 01:56:55 idővel értem célba, 4 percet javítva az egy évvel ezelőtti időmön, de elmaradva attól, amit terveztem. Köszönöm, hogy velem tartottatok 10 napon át a félmaratoni visszaszámlálásban. Leírom a versenytapasztalataimat is, én már tudom legközelebb mit csinálok másként.
Verseny előtti utolsó nap. Ideális esetben egy nagy éjszakai alvás után felpolcolt lábakkal kellett volna lazulnom. Helyette kora reggel óta rendezvényt bonyolítottam. A glikogén raktárakat tölteni viszont így is lehet. Na nem spagettivel és pizzával! Elmondom miért.
Három nap múlva verseny! 2 nap múlva pedig rendezvény bonyolítás. A mai beszámoló rövid lesz, mert megyek aludni. Cserébe beleírtam a szénhidrát számítást a mai menümbe.
Életmód tanácsadóként mindig hangsúlyozom, hogy a sport az egészség megőrzését kell, hogy támogassa. Mozgás nélkül nincs egészség, de a sport önmagában kevés az egészség megőrzéséhez. Valamint rejt magában veszélyeket is. Ezért fontos, hogy intenzív terhelés esetén szakember felügyelete mellett dolgozzunk, a terhelés pedig ne legyen egyoldalú. Utóbbira vannak a keresztedzések.
Kisiskolás koromban (régen volt) atletizáltam. Abban a kék vászon, fehér gumiorrú tornacipőben futottam, amit akkor kapni lehetett. Az évszámot nem írom ide, hogy mikor :-) . De néha a magazinokban láttam igazi menő sportcipőket, és rettenetesen vágytam rá, hogy nekem is legyen. Aztán gimnazista koromban mivel elég stréber voltam, és főleg az idegennyelvek tanulása ment jól, hozzájutottam egy német nyelvtanulási lehetőséghez Ausztriában. És az ott kapott ösztöndíjamat összegyűjtve megvettem életem első igazi sportcipőjét!